Studia licencjackie

Manager projektu – studia

Manager projektu to kierunek oferowany zwykle na stopniach uzupełniających, czyli magisterskich lub podyplomowych. Jako uzupełnienie mogą „tworzyć” wyjątkowego i dobrze przygotowanego pracownika w działalnościach badawczych, marketingowych, produkcyjnych, dystrybucyjnych, restrukturyzacji i promocji. Kierunek, chociaż jest bardzo ogólny to, jako komponent, może odnosić się do wielu stanowisk pracy. Jakie przedmioty są wykładane w ramach tego kierunku? Podstawy zarządzania, komunikacja, analiza projektów ekonomicznych, informatyczne narzędzia, prawo w zakresie zarządzania projektem, współfinansowanie w ramach Unii Europejskiej.

Jest to jeden z nowych kierunków, które zostały wymyślone i wprowadzone na potrzeby rynku. Wielu liderów, managerów nie posiada takiego wykształcenia w związku, z czym nasuwa się pytanie, po co takie kierunki w ogóle są? Razem ze zmieniającym się rynkiem pracy, zmienia się zapotrzebowanie na różnych specjalistów. Dzisiaj wyższe wykształcenie jest minimum oczekiwań pracodawców, szczególnie, jeśli poszukują kandydatów na stanowiska samodzielne oraz decyzyjne. Nie każdemu absolwentowi udaje się znaleźć pracę w zawodzie, ale z pewnością jego przygotowanie merytoryczne połączone z umiejętnościami i ambicją będą miały decydujący wpływ czy osiągnie sukces zawodowy czy też nie.

Z jednej strony im bardziej ogólny kierunek tym może być mniej atrakcyjny dla studentów, z drugiej strony im bardziej ogólny tym bardziej uniwersalny i może być uzupełnieniem wielu innych kierunków. Można wówczas pracować zarówno na stanowiskach powiązanych z wewnętrznymi strukturami firmy, jak i również jako coach kariery dla nowych pracowników.