Studia licencjackie

Planowanie przestrzeni studia

Planowanie przestrzenne i gospodarka nieruchomościami to kierunek, który oferują uczelnie w całej Polsce publiczne oraz prywatne we wszystkich możliwych trybach nauki oraz stopniach. O czym właściwie traktuje ten kierunek? Studenci nauczą się w teorii oraz praktyce jak funkcjonuje rynek nieruchomości, jakie są procedury podczas planowania przestrzennego.

Będą musieli posiąść wiedzę z zakresu: ekonomii, prawa, umiejętności opracowywania dokumentów związany z planowaniem inwestycji. Planowanie przestrzenne i gospodarka nieruchomościami to w brew pozorom trudny kierunek ze względu na konieczność usystematyzowania wiedzy z kilku dziedzin.

Są one niezbędne by absolwent w praktyce umiał wykorzystać warsztat, który zdobył podczas studiów. Rekrutacja na ten kierunek zazwyczaj polega na określonej liczbie punktów zdobytych podczas egzaminu maturalnego, najczęściej konieczny jest egzamin z geografii, ale to jest zmienne w zależności od konkretnej uczelni.

Coraz rzadziej poza egzaminami maturalnymi uczelnie organizują egzaminy wewnętrzne. Kierunek jest dość popularny, chociaż w przeciwieństwie do niektórych nie jest obarczony trendem a raczej przemyślanym wyborem kandydatów.

Gdzie szukają zatrudnienia absolwenci? Najczęściej w biurach nieruchomości, agencjach developerskich, urzędach miast, gmin. Dzięki absolwentom tego kierunku wiele miejsc kulturalnych została zachowana w swoim pierwotnym stanie, niezastąpiona innymi nic nieznaczącymi budynkami, a te o historycznej wartości są remontowane i obarczone opieką na przykład plastyków miejskich.