Studia licencjackie

Profilaktyka i poradnictwo w edukacji2

Profilaktyka i poradnictwo w edukacji to kierunek oferowany na wielu uczelniach w Polsce.

Kierunek ten w zależności od stopnia studiów, kierowany jest do osób, które posiadają lub nie przygotowanie pedagogiczne.

Profilaktyka i poradnictwo wychodzi w zasadzie poza ramy pedagogiki i porusza nie tylko kwestie edukacji przekazywania wiedzy przez pedagoga dzieciom czy młodzieży, ale przede wszystkim uzupełnia wiedzę i umiejętności tych pierwszych.

Chodzi o to by poza podręcznikowymi pojęciami i teoriami absolwenci potrafili zdiagnozować ewentualne problemy dziecka czy młodzieży i wiedzieć jak w ich przypadku postępować.

Duży nacisk kładziony jest również na stymulowaniu rozwoju podopiecznych.

Profilaktyka i poradnictwo, jako uzupełnienie mają czynić pedagogów, opiekunów czy nauczycieli bardziej samodzielnymi potrafiącymi odnaleźć się w różnych sytuacjach, nauczyć myślenia nieszablonowego i indywidualnego podejścia do każdej jednostki.

Można kierunek też podzielić na dwie części, czyli profilaktykę i zapobieganie wielu sytuacjom, co jest bardziej nakierowane na interakcje nauczyciel – dziecko i poradnictwo, czyli interakcja odwrotna.

Ten kierunek realizowany jest w różnym trybie nauki, dzięki czemu osoby pracujące już w tym lub zbliżonym charakterze mogą usystematyzować swoją wiedzę i warsztat.

Szczególne znaczenie ma to, kiedy mają wieloletnie doświadczenie a co za tym idzie, sama edukacja przebiegała inaczej niżeli teraz, inne są oczekiwania wobec dzieci, nauczycieli i rodziców.